Obyvatelstvo župy
Současně s nacistickými armádními jednotkami přicházely do pohraničí operační oddíly bezpečnostní policie. Jejich prvním úkolem bylo realizovat tzv. očišťovací akci, tedy preventivní zatčení všech odpůrců a protivníků nového režimu. Jako druhý sled nastupovaly operační oddíly pořádkové policie, aby zabezpečily postupující armádě tyl a zabránily případnému zničení nebo poškození důležitých objektů a zařízení. Preventivní zatykání odpůrců nacismu a demokratů probíhalo v období vojenské správy zhruba od 1. do 20. října 1938 a jeho rozsah byl dokonce větší, než se předpokládalo. Řada ze zatčených (v celé župě Sudety zhruba 10 000 osob) skončila z vůle nacistů v koncentračních táborech.
Kromě pokračujícího zatykání odpůrců režimu se pozornost gestapa začala soustřeďovat i na osoby židovského původu. Na území Říšské župy Sudety uplatňovali nacisté od prvních dnů převzetí moci norimberské zákony. Zejména gestapo používalo vyzkoušené metody rasové persekuce, jejichž cílem bylo donutit židovské obyvatele k opuštění říšského území.
Nacistická moc upínala svou pozornost k továrnám, obchodům, finančnímu kapitálu a k dalším hodnotám, jež se nacházely v držení židovských majitelů. Gestapo tento „opuštěný“ židovský majetek neprodleně zabavovalo a v dohodě s landráty dosazovalo do židovských podniků a obchodů „politicky přezkoušené“ árijské vedoucí.
Mimořádnou pozornost věnovala nacistická správa české menšině, která zůstala na sudetském území. Obecněji ji pokládala za zcela nespolehlivou a vůči Říši nepřátelsky naladěnou a zaměřenou. Část českého obyvatelstva, zejména starousedlíků, spjatých tradicemi, majetkem i rodinnými vztahy se svou domovinou, zůstala tak v Bílině. Například na sousedním Mostecku česká národnostní menšina tvořila kompaktní národnostní celek.
Nacistická správa se od samého počátku zabývala myšlenkou, jak se českého obyvatelstva zbavit. Ovšem jeho projektované vysídlení se neuskutečnilo. Místo toho byl však postupně uplatňován sílící germanizační tlak, který probíhal jak po politické, tak hospodářské, sociální i kulturní linii. Hned po okupaci zanikly nejen české politické strany, ale brzy došlo i na všechny české spolky a zůstaly jen hasičské spolky pod německým vedením. Byly zrušeny všechny české měšťanské, střední a odborné školy i většina obecných, a ve zbývajících obecných školách s českým vyučovacím jazykem se vyučovalo podle nacistických osnov a s germanizačními cíli. Česká mládež neměla možnost navštěvovat jakékoli české střední a vyšší školy.
Nevycházel český tisk, nehrálo divadlo, rozhlas, film a pro český národní a kulturní život neexistoval žádný veřejně garantovaný prostor.
České obyvatelstvo ztratilo zastoupení ve veškerých sférách správního, politického, hospodářského i kulturního dění, zároveň se tím ale pro německou správu zužovala možnost využívat jeho aktivní spolupráce. Jistý příklon k němectví a k myšlenkám nacismu se projevoval spíše jen u národnostně smíšených a nevyhraněných rodin. Na druhé straně izolace českého obyvatelstva, absence společenských kontaktů a nedostatek informací u něj prohlubovaly dezorientaci, pocity osamocenosti, úzkosti, stálých obav a strachu. A tak souhrnně platilo, že zatímco se německá národnostní menšina v předmnichovském období dovolávala národnostních práv a autonomie, projevili nacisté v Říšské župě Sudety vůči Cechům zcela opačné stanovisko a určili jim roli fakticky bezprávné pracovní síly.
Mimořádné složitý a citlivý problém pro české obyvatelstvo představovala možnost optace. Podle oficiální dohody o státním občanství a opci mezi Německem a Česko-Slovenskem z 20. listopadu 1938 mohli Češi v pohraničí optovat, tedy přihlásit se ke státnímu občanství československému, a Němci ve zbývajícím území republiky naopak. Problém byl však v tom, že po optování, které původně bylo proponováno podle dohody až do 31. března 1940, mohlo sice následovat přestěhování, ale jen s movitým majetkem. Ani jedna ze smluvních stran si už při podpisu dohody nepřála, aby se optace příliš rozšířily. Němci si potřebovali ponechat ve zbytku republiky svou menšinu a její politické zastoupení a československá vláda se zase obávala, že by další příliv Čechů z pohraničí znásobil už tak značné hospodářské a sociální potíže spojené s probíhajícím příchodem uprchlíků.
Zpracováno podle publikace "Rozumět dějinám".